Вище професійне училище №25 м. Хмельницького

QR код

Галерея

IMG_3287

Опитування

Яку б професію Ви обрали?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...

Помилки при виборі професії

Які помилки трапляються під час вибору професії?

  1. Ставлення до вибору професії як до незмінного

У будь-якій сфері діяльності відбувається зміна професій, посад у міру зростання кваліфікації людини. При цьому найбільших успіхів досягає той, хто добре пройшов початкові щаблі.

Проаналізуй ситуацію на ринку праці. Зверни увагу на те, що з кожним роком з’являються все новіші професії. Будь готовий до того, що доведеться регулярно підвищувати кваліфікацію, освоювати суміжні спеціальності. Не бійся того, що вибір професії зараз, в 9-му класі, фатальним чином визначить всю долю. Зміна вибору, освоєння нової спеціальності зробить тебе цінним фахівцем, затребуваним у різних галузях діяльності.

Перша професія, навіть якщо ти потім передумаєш і знайдеш щось більш привабливе, згодиться в несподіваних ситуаціях. Наприклад, перша освіта електромонтера допоможе як в домашньому побуті, так і в професії інженера чи енергетика розібратися в складних питаннях.

  1. Думки про престижність професії

Відносно професії забобони проявляються в тому, що деякі важливі для суспільства професії вважаються невартими, непрестижними. Економіст або психолог не більше корисний для суспільства, ніж, наприклад, електромонтер або автослюсар. Престижність професії повинна враховуватися – але лише після врахування твоїх інтересів і здібностей. Інакше будеш володіти (якщо будеш) «модною» спеціальністю, що не приносить задоволення. Або, чого доброго, виявишся непридатним до виконання основних професійних функцій…

  1. Вибір професії під впливом товаришів (за компанію, щоб не відстати)

Професію ми обираємо за своїм «смаком» і «розміром» так само, як одяг і взуття. Почуття групи, орієнтація на однолітків – дуже властиві особливості юнакам твого віку. Вони потрібні для освоєння норм поведінки в суспільстві, формування образу «Я» і самооцінки. Тому оглядайся на інших, порівнюючи (себе із друзями), а не сліпо повторюючи. Намагайся побачити, чим ти відрізняєшся від товаришів – і в чому ви подібні. Це допоможе зрозуміти, що, якщо Вася йде на пожежника (а він – ризикована людина), тобі ця професія може не сподобатися (адже ти дуже обережний і розважливий).

  1. Перенесення ставлення до людини, представника тієї або іншої професії на саму професію

При виборі професії треба враховувати, насамперед, особливості даного виду діяльності, а не вибирати професію тільки тому, що тобі подобається людина, яка займається даним видом діяльності. Особливо небезпечним є зачарування викладачем (якщо тебе захоплює щиросердність фізика – це не означає, що тобі подобається фізика сама по собі). Крім того, часто юнаки роблять помилку, намагаючись отримати професію кумира – спортсмена, політика, журналіста, артиста. Пам’ятайте – вони не всі такі!

  1. Захоплення тільки зовнішньою стороною професії

За легкістю, з якою актор створює на сцені образ, стоїть напружена, буденна праця. А журналісти не завжди виступають у телепередачах – частіше вони перелопачують масу інформації, архівів, розмовляють із десятками людей – перш, ніж підготують 10-хвилинне повідомлення, яке, до того ж, озвучить інша людина (диктор на телебаченні).

  1. Ототожнення шкільного навчального предмета із професією або погане розрізнення цих понять

Є такий предмет, як іноземна мова, а професій, де потрібні здібності до мови багато – перекладач, екскурсовод, телефоніст міжнародного зв’язку… Тому при виборі професії треба враховувати, які реальні заняття й професії за цим предметом стоять. Для цього найкраще не просто вивчити характеристики професій або словники професій. Варто проаналізувати газети з вакансіями на біржі праці (там вказується, яка освіта потрібна для конкретної вакансії).

  1. Застарілі знання про характер праці в сфері матеріального виробництва

В усі професії, і насамперед у робітничі, впроваджується складна й цікава техніка, підвищується культура праці. (А комп’ютер впроваджується абсолютно всі сфери діяльності – аж до тваринництва).

  1. Невміння/ небажання розбиратися у своїх особистісних якостях (нахилах, здібностях)

Розібратися в собі допоможуть практичні психологи, соціальні педагоги, профконсультанти, батьки, учителі, товариші. Корисними також можуть виявитися психологічні тести, а також статті й публікації на тему популярної психології. Однак май на увазі, що серед них багато непрофесійних, тому слід критично ставитись як до результатів тестів, так і до того, що пишуть у психологічних книжках. Завдання популярних тестів – активізація діяльності із самопізнання (самоспостереження, самоаналізу), а не видача готової відповіді на питання про те, ким бути або наклеювання ярлика про те, який ти. Отже, найкращу пораду тобі дадуть практичні психологи, соціальні педагоги та профконсультанти.

  1. Незнання/ недооцінка своїх фізичних особливостей, недоліків, істотних при виборі професії

Існують професії, які можуть бути тобі протипоказані, тому що вони можуть погіршити твій стан здоров’я.

Таких професій небагато і до них належать, в основному, ті, для яких потрібна тривале напруження тих або інших фізіологічних систем. Оператори комп’ютерного набору дуже напружують очі, а автослюсарі – м’язи…

Газета училища

Календар

Листопад 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Архів новин

Статистика сайту

Анализ веб сайтов