Вище професійне училище №25 м. Хмельницького

QR код

Галерея

5.1

Опитування

Як би ви оцінили наш сайт?

Переглянути результати

Завантажується ... Завантажується ...

РОЗПИС творить ДУША…

(Репортаж Анни Трембач з майстер-класу самчиківського митця)

Віктор Геннадійович РАКОВСЬКИЙчлен Національної спілки митців народного мистецтва, лауреат обласної премії ім. Розвадовського, директор Самчиківської дитячої художньої школи традиційного народно-декоративного прикладного мистецтва, майстер традиційного українського розпису, майстер самчиківського розпису-мальовки і просто чудова людина, готова ділитися своїми вміннями і знаннями з поціновувачами народного мистецтва.

Розпис – це особливий вид мистецтва, для якого характерна в першу чергу неповторюваність. Розпис творить душа, а не руки, не голова. Тому кожен може малювати душею – це головне, що намагається донести до кожного майстер. Викладачі ВПУ №25, які навчають професіям художника, дизайнера, запросили Віктора Геннадійовича провести майстер-клас для учнів училища із унікального самчиківського розпису.

Вражають роботи майстра – як сам розпис, так і назва, що народжується разом з ним у душі («Птахоквіт», «Квіткове кромисло», «Самотній дуб», «Сонце далеко – сумує лелека», «Задумана осінь»…)

Витоки самобутнього самчиківського розпису – у трипільській культурі

Елементи розпису – досить-таки прості й відомі кожному. Це стилізовані квіти, птахи. З квітів чудово піддаються розпису і фантазії маляра мальва, жоржина, волошка, незабудка, мак. А птах може бути таким, яким собі дозволить фантазія. Неможливо, напевне, уявити розпис без різної форми листочків. Часто «прилітають» сюди метелики, яких важко відрізнити від квітів та листочків.

Найдавніші елементи самчиківського розпису прийшли з далекої давнини. Вони в нас «живуть» і на якомусь генетичному рівні ми відчуваємо рідність із ними, не раз зображуємо їх на папері, але не завжди розуміємо, яке значення несе той чи інший елемент, лінія чи фігура. Цими секретами залюбки поділився наш гість. І тепер ми знаємо, наприклад, що крапка означає початок, а лінія – продовження, що хрест – це знак Сонця, що сварга – наш оберіг. Ми знаємо, коли яку лінію застосувати. Знаємо, що таке зернівка, сосонка, баранячі ріжки, зірка, котяча лапка, гусяча лапка, куряча лапка, вітрячок, дощик, пташечка, хмарка, сонечко, павучок. Ми навчилися створювати композиції з цих та інших елементів.


З найпростіших елементів, які під силу зобразити кожному, створюються неповторні композиції

Всі присутні зачаровані простотою та унікальністю народного розпису, що народжувався під умілою рукою майстра

Кожному легко було переконатися, що рукою водить душа

Урок майстра тут же втілився на аркуші юнки
В.Г. Раковський гордиться успіхами своїх учнів, які перетнули вже кордони не тільки краю, а й України

Спасибі Вам, МАЙСТРЕ, не тільки за урок мистецтва розпису, а й за урок людяності, патріотизму, щирості, щедрості і великої любові до своєї справи, до рідної землі, українського народу та його неперевершеної культури!

Газета училища

Календар

Вересень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Архів новин

Статистика сайту

Анализ веб сайтов